Завантаження сайту...

Щастя дійсно може покращити здоров'я

Вчені протягом багатьох років думали, що щастя може мати реальний вплив на фізичне здоров'я, проте принципово новий погляд на цю тему відкриває нам нові горизонти.

В огляді, опублікованому в «Прикладної психології: здоров'я і благополуччя», розглядаються наслідки «суб'єктивного благополуччя» - показник того, як люди оцінюють своє власне життя - з різних аспектів фізичного здоров'я. Тема вивчалася широко; У документі згадується понад 20 раніше представлених оглядів літератури та понад 150 окремих досліджень.

Ці дослідження підтвердили «майже без сумніву», що щастя дійсно може впливати на здоров'я, каже провідний автор Едвард Дінер, професор соціальної психології в Університеті штату Юта. Вони також висунули кілька теорій про те, як це може статися. Для одного, щасливі люди, швидше за все, краще дбають про себе і вибирають здорове поведінку - наприклад, вправа, гарне харчування і отримання адекватного сну над хворими.

Є також свідчення того, що щастя може надавати благотворний вплив на серцево-судинну і імунну системи, впливати на гормони і рівні запалення і прискорювати загоєння ран. Це навіть пов'язане з більш довгими теломерами, які стають коротшими з віком. Хоча є тільки кілька досліджень на цю тему, і необхідні додаткові дослідження, «результати є перспективними, пропонуючи прямий зв'язок від психологічного благополуччя до старіння і здоров'я на клітинному рівні», - пишуть автори.

В огляді наголошується, що в багатьох з цих досліджень можливо, що поліпшення здоров'я може привести до поліпшення емоційних станів, а не навпаки. Оскільки більшість досліджених по цій темі є спостерігачами, не виключений і той факт, що інші чинники також позначалися на змінах як щастя, так і здоров'я.

Але в цілому, за твердженням авторів, докази досить сильні, щоб сказати, що суб'єктивне благополуччя може впливати на здоров'я і довголіття «принаймні в деяких випадках». Тепер питання полягає в тому, чому щастя пов'язане зі здоров'ям для одних людей, а для інших - ні.

«Це схоже на сигарети: ми не знаємо, чому деякі люди живуть до 100, навіть якщо вони палять, в той час як інші вмирають від раку в 50 років і ніколи не палили в своєму житті», - каже Дінер. «Бути щасливим, звичайно, не є гарантією того, що ви станете здоровим ...».

Дінер сподівається, що його дослідження можуть переконати лікарів почати моніторинг позитивних емоцій, а не тільки негативних - під час звичайних фізичних вправ, так само як і з питаннями про паління і вживання алкоголю. Але навіть якщо вони це зроблять, буде потрібно керівництво про те, як або куди направляти пацієнтів, які повідомляють про низький рівень позитивних емоцій.

Дослідження щастя може мати наслідки для широкого загалу. «Люди роблять багато речей, щоб залишатися здоровими; Вони бігають, їдуть на велосипедах, їдять фрукти та овочі», - говорить він. «Ми хочемо нагадати людям, що є ще одна річ, над якою вам потрібно працювати, яка також може сильно вплинути на ваше фізичне та емоційне самопочуття». Хоча є багато порад щодо зниження стресу і занепокоєння, Дінер каже, що досягнення реального щастя виходить за рамки цього. «Вчитися насолоджуватися роботою, бути більш вдячним і мати дійсно позитивні відносини теж важливо», - говорить він.